16 Mayıs 2018 14:05

Akne (Sivilce) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle halk arasında sivilce diye anılan akne en sık karşılaşılan cilt problemidir. Genellikle ergenlik döneminde başlar  ve 30 yaşından sonra azalma eğilimi gösterir.

Akne ;  yüzde veya sırtta ortaya çıkan siyah noktalar, beyaz noktalar, iltihaplı kızarık sivilceler ve bazen deri altında kistler, apseler  şeklinde kendini gösterir. Yani minik bir sivilceden çıban görüntüsüne kadar değişlik şekillerde karşımıza çıkabilir.

Kişinin karma, yağlı bir cilde sahip olması, genetik faktörler,  hormonal faktörler, stres, düzensiz ve sağlıksız beslenme, kişiye uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması  akne oluşumunda önemli faktörlerdir.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık olan akne; kişiye kronik seyri ve yerleşim bölgesi nedeniyle hem görsel hem de psikolojik olarak sıkıntı verir. Erken müdahalenin oldukça önem teşkil ettiği bu deri hastalığında özellikle büyük veya derin lezyonlar iz bırakarak iyileştikleri için hastaların bu aşamaya gelmeden, yani " iz bırakmadan" tedaviye başlamaları gerekir.

Aknenin tipi, şiddeti ve yaygınlığı tedavi seçiminde önemli rol oynar.

Akne tedavisinde ilk basamak cildi kurutmayan temizleyicilerin kullanılmasıdır. Beraberinde  krem, jel, losyon şeklindeki antibiyotik ve soyucu  içerikli ürünlerin de kullanılması gerekebilir.

Şiddetli akne formlarında  ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler veya  A vitamini türevi haplar kullanmak gerekir.  Aynı zamanda destek tedavi yöntemi olarak ileri teknoloji lazerler ve diğer ışık tedavileri, peelingler kullanılabilir. Eğer altta yatan hormonal bir bozukluk ise, hormon düzenleyici ilaçlar kullanılması gerekir.

Sivilceleri sıkma, oynama, koparma gibi işlemler deride iz bırakır ve normal bir akne tedavisi bu izleri yok etmede yeterli olmaz. Akne izlerinin tedavisinde kullanılan temel tedavi yöntemleri ise deriyi yaygın şekilde soyma işlemleri (kimyasal peeling, dermabrazyon, lazerler) ve çukurlara yönelik girişimler (subcision, cerrahi/punch ekzisyon, roller tedavisi veya dolgu enjeksiyonları) şeklindedir. Akne izlerinde  genelde tek bir tedaviden çok birkaç tedavinin beraber kullanıldığı uygulamalarda daha yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.

 

Dermatoloji

Uzm.Dr.Yasemin Aygül YILDIRIM