16 Mayıs 2018 13:23

Zona (Gece Yanığı) Hastalığı Nedir Ve Kimlerde Görülür?

Zonanın etkeni çocukluk çağı hastalığı olan suçiçeği virusüdür. Çocukluğunda suçiçeği geçirenlerde bu hastalığa karşı kalıcı bağışıklık gelişir. Ancak  virus vücutta gizli ve sessiz  kalarak ömür boyu sinir köklerinde bulunur. Vücut direnci düştüğünde bu virüs aktive olup sinir kökünden sinir ucuna gelip zona hastalığına neden olur. Vücut direncini düşüren ağır üzüntü ve stres, yorgunluk, sıkı zayıflama diyetleri, kortizon ve kanser ilaçları gibi bağışıklık sistemi baskılayan ilaç kullanımı, lenfoma başta olmak üzere habis hastalıklar, radyoterapi zonanın ortaya çıkışına neden olabilir. Zona bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle yaşam boyu 1 kez geçirilen zona (gece yanığı) %5 oranında tekrarlayabilir.

Başlangıç döneminde genellikle ağrı vardır ve döküntü ortaya çıkıncaya kadar hastalık ağrının ortaya çıktığı bölgeye göre kalp hastalıkları, böbrek taşı ya da apandisit gibi ağrı yapan akut hadiselerle karışabilir. Döküntü geliştiğinde ise tanı kolaydır. Grup yapmış, ortası göbeklenme gösteren su kabarcıkları, kızarıklık ve  özellikle gece artan ağrı hastalığın halk arasında gece yanığı olarak adlandırılmasına sebep olmuştur. Hastalık ortalama iki-üç hafta kadar sürer. Ağır zona formlarında iz kalma riski vardır.

Tedavide  antivirallerin yanında ağrı kesiciler, B vitaminleri kompleksi, kurutucu patlar  kullanılır.  Bazı kimselerde zona döküntüsü kaybolduktan sonra ağrı yakınmaları sürebilir. Postherpetik nevralji ( zona sonrası ağrı ) adını alan bu durum oldukça şiddetli seyreder ve tedavi gerektirir. Z ona'nın tedavisine erken başlanırsa psotherpetik nevralji oluşma riski azalır.

 

Dermatoloji

Uzm.Dr.Yasemin Aygül YILDIRIM